301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
08 Ekim 2018 - Pazartesi 15:22
 
Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nde (EYBİS ve EBA) Çalışması Yapıldı.
Dumlupınar Üniversitesi ve Akdeniz Üniversitesi‘nin ortaklaşa başlattıkları Engelsiz Bilgilendirme ve Yönlendirme Sistemi (EYBİS ve EBA) projeleri Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesinde de hayata geçirildi.
Eğitim Haberi


        Dumlupınar Üniversitesi ve Akdeniz Üniversitesi‘nin ortaklaşa başlattıkları Engelsiz Bilgilendirme ve Yönlendirme Sistemi (EYBİS ve EBA) projeleri Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesinde de hayata geçirildi. Projeler hakkında TOGÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin ve Engelli Öğrenci Biriminden sorumlu TOGÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hanifi Vural’a bilgi verildi. Sunum sonrasında TOGÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin sunumu gerçekleştiren Dumlupınar Üniversitesi Engelsiz Öğrenci Birimi Koordinatörü Ali Osman Altınay ve Akdeniz Üniversitesi'nde Görme Engelliler Birimi sorumlusu Sarper Arıkan’a yapmış oldukları çalışmalardan dolayı son derece memnun olduğunu ve bu çalışmalara Üniversite olarak destek vereceklerini söyledi. Sonrasında misafirlere teşekkür belgesi takdim edildi.

       Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Engelsiz Öğrenci Birimi Koordinatörü Ali Osman Altınay ve  Akdeniz Üniversitesi'nde Görme Engelliler Birimi sorumlusu ( Eğitmen), ayrıca yazılım geliştirme alanında çalışan ve kendisi de görme engelli olan Sarper Arıkan tarafından  hazırlanan EYBİS ve EBA Projeleri Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sefa Tarhan’ nın Başkanlığında, TOGÜ Genel Sekreteri Fatih Alhan, Engelli Öğrenci Birimi Temsilcileri, Sağlık Kültür ve Daire Başkanlığı, Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı ve Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığına rektörlük toplantı salonunda sunum yapılarak anlatıldı.

        EYBİS Görme engelli öğrencilerin ve engelli çalışanların kampüs yaşamına akıllı cep telefonu aracılığıyla kolayca adapte olmalarının amaçlandığı projede, görme engellilerin kampüs içerisindeki yerleşimler hakkında bilgi sahibi olabilmeleri, başkalarına ihtiyaç duymadan sesli betimlemeyle yönlerini bulmaları ve bu sistemin kurulu olduğu yerlerde kendi rotalarını tanımlayabilmeleri amaçlanıyor.

        EBA projesi, sesli olarak sorulan sorulara asistanın sesli karşılık vermesi temeline dayanıyor. Böylece EBA, üniversite hizmetlerine yönelik bilgiye erişim aşamalarını engelli bireylerin kolayca ulaşabileceği şekilde sunmayı hedefliyor. Engelli öğrenci takip portalı, kayıt formu ve istatistik bilgilerinin de tutulduğu sistem hayata geçirildi.

Kaynak: Editör: Dursun Ekrem ER
 
Etiketler: Tokat, Gaziosmanpaşa, Üniversitesi’nde, (EYBİS, ve, EBA), , Çalışması, Yapıldı.,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Tokat
Az Bulutlu
Güncelleme: 17.09.2019
Bugün
14° - 27°
Çarşamba
15° - 30°
Perşembe
16° - 30°
Anketler
İstanbul'daki Tokatlılar Oyunu Kime Verecek?
Sayfalar
Tokat

Güncelleme: 16.09.2019
İmsak
04:57
Sabah
06:23
Öğle
12:51
İkindi
16:19
Akşam
19:06
Yatsı
20:25
Mobil Uygulamalarımız

Haber Yazılımı